בניית מודל שכר ותגמול עובדים

בניית מודל שכר ותגמול עובדים

ניהול של עסק מרוויח תלוי גם בנחישותם ונכונותם של העובדים. בפני המעסיק עומדים מספר אפשרויות של מודלים לתגמול, והם מתאימים לסוגים שונים של עובדים

מלאכת ניהול עסק על שלל עובדיו, מוצריו, שירותיו ומשתניו היא אומנות לכל דבר. בעל עסק צריך להכיר את תחום עיסוקו לעומק, כדי לדעת ולמקסם את התמורה מעובדיו, במקביל לייצור שירותים או מוצרים ברמה הגבוהה ביותר. כדי לייצר הכנסות, יש צורך גדול בעובדים איכותיים שמוכנים להשקיע למען ההצלחה האישית שלהם ושל מקום העבודה שלהם.

כדי לדרבן את העובדים, יש לדעת לבנות מודל שכר ותגמול לעובדים, כך שהם ירגישו שיש מטרה לכל העבודה הקשה שלהם, מעבר לשכר הבסיס בלבד. בניית מודל נכון היא קריטית לנחישות העובדים ובנוסף, כך יוכל המעסיק להגדיר לעובדים את יעדי הארגון ומטרותיו, וכן להציב מדיניות הבנויה על בסיס עבודה קשה והצלחה אישית וקבוצתית כאחד.

בחירת המודל הנכון

כדי לבנות מודל שכר ותגמול מסודר, החברה צריכה להבין את מקומה מבחינת נתח שוק ותקציב ולהבין שבעזרת מודלי תמריצים, היא יכולה לקבוע נהלים וסטנדרטים גבוהים של עבודה ושירות. על החברה לקבוע גם מה הם הפערים שתייצר בין העובדים, שכן פערי שכר עצומים בין עובדים באותה רמה יגרמו גם הם לאי שביעות רצון ולמלחמות פנימיות. אחת ההחלטות החשובות היא גם כיצד לתגמל את העובדים – בחירה של אחד המודלים המקובלים, או בעזרת תמריצים שונים כמו שוברים למסעדות או חנויות, או אפילו טיולים לחו"ל. יש כמה מודלים עיקריים לפיהם עובדים בחברות הגדולות, אותם כדאי להכיר.

מודל התגמול הנפוץ ביותר הוא כמובן העלאת שכר. אחד התפקידים של משאבי אנוש הוא ליזום דיון שכר של אחת לשנה, אם יש שביעות רצון מהעובד. העובד מצידו, יכול גם הוא ליזום שיחה כזו וכך לגלות עד כמה הוא מוערך בחברה. חשוב לזכור שהעלאת שכר היא קבועה, אך האפקט שלה על המעסיק הוא לטווח קצר. ניתן לשתף את העובד בדיוני השכר, וגם להשאיר אותו בחוץ, בהתאם להחלטת ההנהלה.

מודל הפרמיה הוא עוד מודל נפוץ אשר נוגע בעיקר לאנשי מכירות ועובדי ייצור, והוא בדרך כלל מעוגן בחוזה שלהם. המעסיק והעובד יכולים לדון על גובה הפרמיה ולשנות אותה עם הזמן בהתאם לוותק ולהצלחה של העובד בתחום. היתרון הגדול הוא המעורבות הגדולה של העובד, שיכול לראות את המאמץ שלו מגולם בתלוש השכר בכל חודש. ניתן לסכם על מסלולי פרמיות שונים (עמידה ביעדים, מדרגות של קפיצות באחוזים ועוד).

תמריצים על השקעה

מודל המענק הוא מודל מעט נדיר יותר וניתן לעובד על בסיס הצלחה יוצאת דופן או על ביצוע חריג בטיבו בעבודה. המודל הוא מתמרץ, אך כשהוא העובד יודע שהוא מגיע אחת לתקופה, הוא עלול "לחלק" את הכוחות שלו לאורך זמן. ניתן לקבוע מועדי מענק ידועים מראש במצב של עשייה פרוייקטלית, מה שידרבן יותר את העובד.

המעסיק יכול לבחור גם במודל הבונוס, שדי דומה למודל הפרמיות, מלבד העובדה שהוא קשור להצבת יעדים מוגדרים מראש, ולא לפי ביצועים אישיים באופן תדיר. ניתן לקבוע בונוסים אישיים לפי יעדים, או אפילו בונוסים קבוצתיים, במקרים בהם חטיבה עומדת ביעדים שלה. הבונוסים מעודדים עמידה סדירה ויציבה ביעדים המוגדרים על ידי המעסיק.

עובד מרוצה הוא עובד שמרגיש שהוא מקבל בחזרה על ההשקעה והמאמץ שלו. זה לא נגמר רק בתוספת שכר, אלא ביחס מהבוס, בתנאים שהוא מקבל ומההרגשה הכללית שלו ממקום העבודה. המטרה של מודל שכר ותגמול עובדים הוא להשביח את התוצרת והתוצאות ולייצר מודל הישגי שיניב יותר רווחים ויותר עובדים איכותיים אשר מרוצים ממקום עבודתם.