דיני עבודה- העסקת עובדים באמצעות חברות כוח אדם

דיני עבודה- העסקת עובדים באמצעות חברות כוח אדם

מאת: עו"ד אלדר מנורי

העסקת עובדים שכירים ע"י חברות ומעסיקים רבים במשק הינו תהליך הדורש אנרגיה ומשאבים רבים מהמעסיק, הנובעים מהצורך בתהליך הגיוס והמיון, הכשרת העובד ודאגה לזכויותיו הסוציאליות. בשל סיבות אלו בין היתר, מעדיפים מעסיקים רבים להעסיק עובדים דרך חברות כוח אדם.

חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, תשנ"ו- 1996 מהווה את המסגרת הנורמטיבית לתנאי ההעסקה ע"י חברות משאבי אנוש. בין היתר מסדיר החוק את תקופת ההעסקה בתומה יועסק העובד באופן ישיר ע"י המעסיק בפועל, שמירת הוותק, תחולת החוק כלפי עובדים זרים, ותחולת הסכמים קיבוציים במקום עבודה כלפי עובדי חברות כוח אדם. מעבר לאלו, החוק נועד להסדיר את ההגדרה מי היא חברת כוח אדם, על ידי רישיון הניתן ע"י שר העבודה והרווחה ומכך נובע, כי החוק אוסר על קבלת שירות מחברת כוח אדם שאינה בעלת רישיון עיסוק כאמור.

מעבר לכך, החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, התשע"ב- 2011, מטיל על המעסיק אחריות אזרחית ופלילית לעניין תנאי העסקת עובדים, גם באמצעות חברות כוח אדם. משמעות הדבר בעיני המעסיק היא, כי אינו יכול להסתתר מאחורי מסך חברת כוח האדם לעניין הפרת זכויות עובדי החברה המועסקים אצלו. על כן, יש לשקול בכובד ראש את בחירת חברת כוח האדם ממנה יקבל מעסיק שרותים, שכן חברה שאינה בעלת מוניטין והכרה יסודית של דיני העבודה, עלולה לגרום להשתת קנסות ואישומים כלפי לקוחותייה המעסיקים.

תביעות רבות מוגשות אל בתי הדין לעבודה ע"י עובדים אשר פוטרו שלא כדין ממקום עבודתם. מעסיקים רבים אינם מודעים לדרישות החוק בעניין סיום יחסי עובד מעביד, הדורשים מהמעסיק לזמן את העובד לשימוע כדין, שיערך בצורה פורמלית, במסגרתה ישמעו טענותיו של העובד ותיתן עליהם הדעת.

גיוס עובד חדש כרוכה בחששות וסימני שאלה רבים. המעסיק מבקש  לקבל לשורותיו אדם, שההכרות עימו בוצעה על סמך מספר ראיונות מתוך צפייה לרקום יחסי עובד מעביד סמוכים ובטוחים לתקופה ארוכה. מכיוון ולעיתים ציפיות הצדדים מתגלות לאחר תקופה קצרה כשונות מהתגשמותן בפועל, מעדיפים מעסיקים רבים להגדיר את העסקת העובד לתקופת ניסיון קצובה ותחומה בזמן, וזאת בכדי לצמצם חשיפה משפטית מתביעה בעילה לפיטורים שלא כדין.

המאמר נכתב ע"י עו"ד אלדר מנורי, מומחה  בדיני עבודה.

לייעוץ מקצועי פרטני, ניתן ליצור קשר עם המשרד בדואר אלקטרוני:eldar@manori.co.il  או בטלפון 03-5394123

אין באמור לעיל כדי להוות ייעוץ משפטי, חוות דעת או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד. האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושאים. בכל מקרה ספציפי מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעו"ד.